MENÜ

Tudás-központ Egyesület

A vidék szeretete...

A Tudás-központ Egyesület tevékenysége – Életrajz

A Tudás-központ Egyesületet 2006. november 26-án jegyezték be, mint országos működésű, közhasznú társadalmi szerve­zetet. Tagjai az ország különböző térségeiben élnek. Valamennyien a falvak, a vidéki életformák szerelmesei. Tevé­kenys­égünkben térségfejlesztő, munkahely­teremtő, képzési, kulturális, és hitéleti közösségi feladatok szerepelnek.

 Az Egyesület meggyőződése hogy az erős helyi civil élet letéteményese az erős helyi gazdaságnak. Csak ott van erős gazdaság, ahol tevékeny civil élet zajlik. Különösen fontos, hogy megőrizzük a kistelepüléseken a helyi tudást (kulturális, gazdasági örökség), az értelmiséget, a szakképzett fiatalokat, akik kultúrához való igényüket is megtalálják, a gazdasági mellett - otthon. A Tudás-központ lehet virtu­álisan működő, de működhet intézményi keretek közötti is. Fontos, hogy a helyi közösségek összefogásán alakuljanak, demokratikus célokat tűzzenek ki maguk elé, központi helyen szerepeljen tevékenységükben a történelmi egyházakhoz való viszony.

 Ennek a feladatkörnek megfelelően 2007-ben létrehoztunk egy minta Tudás-közpon­tot Nógrádban. A programban a helyi civil szervezetekkel együttműködve - Nyitott műhely elnevezéssel -, kézműipari tevé­keny­ség mellett internetes teret, kézi­könyv­tárat, kiállítási teret rendeztünk be Endrefalván. Ugyanitt gazdasági tanácsadó szolgálatot (inku­bációt) létesítettünk a térség vállalkozói, és non-profit gazdasági tevékenységet foly­tatni szándékozó szervezetek részére. Az egyesület az elmúlt évben többek között egyháztörténeti múzeumot, egyházi közösségi házat hozott létre pályázati forrásból. Karancsságon egy teljes faluközpontot újított fel. Szalmatercsen, várhatóan idén októberben új 570 négyzetméteres kulturális intézményt ad át. A szervezet kulturális hálózatot is működtet Nógrádban, kiállításokat rendez, fesztiválokat szervez itthon és külföldön.

 A helyi tudás-bázisok elvesztésével felbomlanak az egykori közösségek, újak helyükre nem jönnek, folyamatosan csökken a szülőföld szeretete, megbecsülése, közösségeinek értékrendje. Céljaink között szerepel olyan írások megjelentetése, amelyek a szülőföld szeretetéről, értékeiről szólnak. 2007 decemberében például megjelentettük a Szerelmünk Nógrád - vallomások a vidékről című könyvet. A könyv kapcsán találkozókat szerveztünk a történelmi Nógrád jövője a civil élet szemével címmel Salgótarjánban, Karancsságon, Füleken, Losoncon és másutt. A salgótarjáni sajtóbemutatón több mint 200-an jelentek meg. Füleken felállva ünnepelték a megjelent szerzőket. A személyes vallomásokból álló könyvbe írt az időközben elhunyt Gaál István filmrendező, Csáky Pál, az MKP volt elnöke, Pekár István, a Duna-tv egykori elnöke, Böszörményi István, a CSEMADOK volt elnökhelyettese, Agócs Attila, füleki múzeumigazgató, Mraz Fero, szlovák grafikusművész, illetve Romhányi Tibor, roma autószalon tulajdonos és mások. 2013-ban megjelent két fotóművészeti albumunk Nógrád tájairól, idén pedig Nógrádi mese címmel gyermekeknek szóló könyvet adtunk ki. Célja a szülőföld szeretetére való nevelés, Nógrád értékeinek megismertetése.

 Elnöke: Tóth András. Székhely: 3163 Karancsság, Kossuth út 64. Telephely: 2017 Pócsmegyer, Aradi u. 14. E-mail: tudaskozpont@gmail.com. Telefon: 30-469-3433

 

Szerelmünk, Nógrád - Vallomások a vidékről

2007 decemberében megjelentettük a Szerelmünk Nógrád - vallomások a vidékről című könyvet. A könyv kapcsán találkozókat szerveztünk a történelmi Nógrád jövője a civil élet szemével címmel Salgótarjánban, Karancsságon, Füleken, Losoncon és másutt. A salgótarjáni sajtóbemutatón több mint 200-an jelentek meg. Füleken felállva ünnepelték a megjelent szerzőket. A személyes vallomásokból álló könyvbe írt az időközben elhunyt Gaál István filmrendező, Csáky Pál, az MKP volt elnöke, Pekár István, a Duna-tv egykori elnöke, Böszörményi István, a CSEMADOK volt elnökhelyettese, Agócs Attila, füleki múzeumigazgató, Mraz Fero, szlovák grafikusművész, illetve Romhányi Tibor, roma autószalon tulajdonos és mások.

 

Egyháztörténeti kiállítótér Karancsságon

2012 december 16-án nyitotta meg egyesületünk az egyháztörténeti múzeumot, amely uniós forrásból, 100%-os támogatottsággal készült. A Plébánia területén lévő lepusztult épületet az egyházközségtől kaptuk. A LEADER programból teljes egészében felújítottuk az épületet kívülről, az Univerzál kft segítségével a belső terek is megújultak. A berendezési tárgyakat a térség templomaiból gyűjtöttük. A program része egy egyházi kisközpont kialakításának. Műemlék kápolna, kivételes szépségű templom, egyházi közösségi ház, Petrás Mária által készített stációk együttesében. Célunk egy zarándokszállás létrehozása is.


Nógrádi mese

A Nógrádi mese címmel könyvet jelentettünk meg 2013 júniusában. A rajzos mesekönyv célja, hogy a gyermekekkel szerettessük meg a nógrádi tájat, életformát. Mese-marketing - így fogalmaztuk meg a könyv tartalmát. Szerői: Maruzs Éva, salgótarjáni meseíró, játékgyűjtő. Grafikusa Fazekas Nóra. A könyvet Tóth András szerkesztette.

 

Asztali nézet